Sokféleséget, sokszínűséget a kertekbe! – 2020 a biodiverzitás éve „A legszebb konyhakertek” programban
emelte ki Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára. A hét év alatt összesen 40 ezer 20 éve alatti fiatal mutatta be az általa művelt kertet, a közösségi kategóriában számos óvoda, iskola, lakóközösség, szociális intézmény és önkormányzat nevezett. A 2013 óta országossá szélesedett program minden évben egy kiemelt témát is zászlójára tűz. A kertek madár- és rovárbaráttá történő kialakítására, a gyógy- és fűszernövények hasznosságára, valamint a talaj védelmére hívja föl kiemelten a figyelmet, hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
2019-ben a program kiemelt témája a régi, saját megőrzésű tájfajták termesztése volt, aminek nagy szerepe van hagyományos, tájjellegű élelmiszereink megőrzésében is. Tarpataki Tamás tájékoztatott arról, hogy az Agrárminisztérium által meghirdetett Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) program, amely 2010 óta képviseli azon különleges értékkel rendelkező, tájegységhez kötődő élelmiszereket, amelyeket legalább 50 éve készítenek. A HÍR programban mindeddig 93 pályázó 178 terméke nyerte el a minőségi garanciát nyújtó HÍR védjegyet, ami az uniós oltalmi kérelmek benyújtásának előszobája.
hangsúlyozta Tarpataki Tamás.
Roszík Péter, az országos zsűri elnöke, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke a 2019-es év tapasztalatait osztotta meg a közönséggel, és néhány hasznos ajánlást is tett a kertek még környezetbarátabbá tétele érdekében. Kiemelte, hogy örvendetes, hogy egyre többen művelik „bio” módon kertjeiket. Szinte minden nevezett kert madárbarát, sokféle növénykultúrát, több esetben 40-50 féle növényt termesztenek és takarékosan bánnak az öntözővízzel. „A legszebb konyhakertek – Magyarország legszebb konyhakertjei” program kedvező hozadéka, hogy erősödnek az emberi kapcsolatok, a kertművelők átjárnak egymáshoz, a kerteket a család több generációja együtt műveli. Örvendetes, hogy sok közösség is bekapcsolódott a programba.
A szakember fölhívta azonban a figyelmet arra, hogy
Ugyanakkor az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett készítményeket is okszerűen és jó időzítéssel kell alkalmazni, mert a károsítók legérzékenyebb fejlődési stádiumában hatékonyak. A talaj védelme érdekében a szakember javasolta mérsékelni a túlzott talajforgatást, a „rotakapálást”, amellyel könnyen tönkre lehet tenni a talajszerkezetet és a talaj élővilágát. Kiemelte a vetésforgó és a növénytársítás fontosságát. Hangsúlyozta, hogy a kártevő rovarok természetes ellenségeinek kertünkbe csalogatása és ott tartása érdekében minden évszakban legyen virágzó folt a kertünkben, alakítsunk ki vadvirágos részeket, hagyjunk virágzó haszonnövényeket (pl. kapor, sárgarépa, hagyma), amelyek nektárja táplálékul szolgál számunkra, és megtalálják a szaporodás kedvező feltételeit. Ily módon nagy valószínűséggel előbb-utóbb sikerülhet becsalogatni és letelepedésre ösztönözni az utóbbi években a legnagyobb veszteséget okozó nyugati dióburok-fúrólégy petefürkészét is, hallhattuk Roszík Pétertől.
Sári Kovács Szilvia, „A legszebb konyhakertek – Magyarország legszebb konyhakertjei” program ötletgazdája és programigazgatója értékelte az idei évet és az elmúlt hét év eredményeiről is tájékoztatást adott. Kiemelte, hogy
Az idén több óvodai és iskolai közösség is képviseltette magát, így a legnagyobb létszámmal a 0 és 20 éves kor közöttiek vettek részt az idén a programban, több mint 11 ezren. Örvendetes, hogy az idősebb korosztály is aktív, a 91 év fölöttiek 359-en vannak.
Sári Kovács Szilvia hangsúlyozta, hogy a hét év alatt kedvező irányban alakultak át a kertművelési szokások. A nevezők nagy többsége vegyszermentesen műveli kertjét, vetésforgót használ, és egyre többen alakítanak ki kiemelt ágyást.
hangsúlyozta Sári Kovács Szilvia. 2013. és 2018. között a versenyben nevezett kertművelők példáját követve közel 24 ezer 200 új kertet alakítottak ki, vagy alakítottak át díszkertből haszonkertté.
Éppen ezért fölhívta a figyelmet arra, hogy amennyiben a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ (korábban Növényi Diverzitás Központ, NÖDIK) munkatársai országos gyűjtőmunkájuk során fölkeresik a kertészkedőket, éljenek a lehetőséggel, és azonosíttassák be régi, évtizedek óta jól termő zöldség- és gyümölcsfajtáikat.
Sári Kovács Szilvia elmondta, hogy a kiemelt témákhoz az adott évben mindig lelkesen csatlakoznak a résztvevők. Az előző évek témáit és az fölhalmozott tudást összegezve 2020-ra meghirdette a „Sokszínűséget, sokféleséget a kertbe! – A biodiverzitás éve” programot.
A kertművelők alkalmazzák a korábbi években megtanult madár- és rovarbarát alapelveket, hogy minél több hasznos élőlény, rovar, madár, méh és emlős találja meg kedvező életfeltételeit a haszonkertekben.
Akik szeretnének a településükkel részt venni „A legszebb konyhakertek” programban és megszervezni a helyi versenyt, azok 2020. április 30-ig csatlakozhatnak a programhoz a www.alegszebbkonyhakertek.hu honlapon
Pap Edina
forrás:https://magyarmezogazdasag.hu/2019/12/09/sokfeleseget-sokszinuseget-kertekbe-2020-biodiverzitas-eve-legszebb-konyhakertek