Magyarország legszebb konyhakertje: 9. országos díjátadó
Lelkünk jósága sugárzik vissza a kertben
dijak.jpg
Fercsák Lászlóné Karola, életműdíjas kertész Gutorfölde településről érkezett és nyitotta meg a díjátadót, aki elmondta: egész eddigi életében próbálta átadni nagyanyáink kertművelési örökségét. Gutorföldén eddig 105 kerttel neveztek be a versenybe és már 13 országos díjazottjuk van.
Odafigyelnek, hogy minél inkább vegyszermentesen termeljenek, amiben segítségükre van, hogy az emberek rengeteg olyan praktikát tudnak, ami hasznos a kórokozók, kártevők megállításában.
„A ház melletti haszonkert azért fontos, mert saját magunkat láthatjuk el segítségével, amivel egyben tiszteletet is adunk a földnek.
A kertben a két kezed munkáját látod, ezért mindig örülök, ha a kertben vagyok. Egy kert mindig szép, amikor palánták vannak benne, amikor azok növekednek, virágoznak, majd termést hoznak. A saját termény friss, egészséges, benne van a munkája, a szíve lelke, de visszakapja ezt mert a növény meghálálja a szeretetet- ezért szeretek a növények között lenni. A kertészkedés olyan, mint a költészet a lelkünk jósága sugárzódik vissza a kertben. Szűz Mária mindig boldog, ha az ember a földeken dolgozik és nem felejti el a betevőt megteremteni a családjának, így a kertművelés felér egy imádsággal.” – mondta Fercsák Lászlóné Karola.
magyarorszag_legszebb_konyhakertje_25.jpg
Nem csak a népművészek a hagyományőrzők
„A hagyományőrzés kifejezést leginkább a táncosokra, kézművesekre használják, de Önök nem pusztán kertművelők, hanem hagyományőrzők is a „normalitás” továbbvivői. Pár száz éve ezt a rendezvényt nem is lehetett volna megrendezni, hiszen a kertművelés akkor teljesen természetes volt”-mondta a díjátadó műsorvezetője.
Ezután Tarpataki Tamás az Agrárminisztérium helyettes államtitkára kiemelte: a konyhakert művelésnek testi, lelki, szellemi és közösségi hasznai is vannak.
A cél megismertetni és elismerni azok munkáját, akik részt vesznek ebben a programban. A program népszerűsége töretlen, ez látszik a jelentkezők számán is. A járvány egyik pozitív hozadéka, hogy többen fordultak a kert felé, a kényszerűen otthon töltött idő alatt. A közösségépítő szerep is egyre jobban látszik, mind több iskolakert, óvodakert nevez be, és megjelentek az indulók között a plébániakertek, az idősotthonok kertjei is. E tevékenység addiktív: ha valaki elkezdi, nem tudja abbahagyni, mivel a kertművelés boldogít is – hangsúlyozta a minisztérium munkatársa.
szilvia_es_tarpataki.jpg
Meghirdették a 2022-es versenyt is
Sári Kovács Szilvia e Magyar örökség díjas program ötletgazdája elmondta, hogy eddig 734 település 87 000 „kertese” vett részt a mozgalomban. Az idei mottó a „szorgalom, kitartás, hűség” – ennek mindenki eleget tett. Idén 162 magánkertes is nevezett, ők olyan településen laknak, ahol a település nem vállalta a program helyi megszervezését, ilyen helyekről egyéni nevezéssel lehetett csatlakozni.
Tavaly 30, idén 47 új település lépett be a programba. A határon túlról tavaly 23 idén 58 település nevezett.
A kertművelők száma tavaly 15 642 idén 25 770 volt, ennyien szorgoskodtak kertjeikben e program keretében. Fontos, hogy a fiataloknak átadjuk ezt a tudást, fertőzzük meg őket a föld szeretetével, így lényeges mérőszám a fiatalok, a 20 év alatti nevezők száma: ők tavaly 10 315-en, idén 17 857-en voltak.
A vírus miatt mostanában több idő volt kertet művelni, de az időjárás megtréfálta a „Kerteseket”. A késői hidegek miatt, volt aki hatszor vetett-eredménytelenül, de nem adta fel, mert a „Kertesek” varázslók – mondta Sári Kovács Szilvia.
Egyre kevesebb a permetezési napló, szaporodik a bio-kertek száma, egyre többen igyekeznek vegyszer nélkül leküzdeni a kártevőket.
„Ha ilyen sikeres évet tudhatunk magunkénak, ezt nem lehet abbahagyni, a becsület arra kötelez, folytatni kell. Bízom benne, jövőre még több kertet tudok megnézni, még több településre jutok majd el. Ezért meghirdetem a 2022-es „a legszebb konyhakertek” programot is.”- hangzott el az ötletgazdától.
Hívjuk be a hasznos élőlényeket a kertekbe. Olyan kertet hozzanak létre a résztvevők, ahol az ember, a növény, és más élőlények is jól érezhetik magukat és ez alkosson ez egy kerek egészet. Ehhez kíván jó egészséget szorgalmat kitartást, nevezzenek a programba!
Így indult a program
A program ötletgazdája Sári Kovács Szilvia évekkel ezelőtt azért indította el azt a mozgalmat, mert azt tapasztalta hogy a legtöbb udvar, vagy műveletlen, gazos, elhanyagolt, vagy ha van művelik akkor is inkább egy szép díszkert található rajta, haszonkertek alig… A zöldségek és a gyümölcsök egyre inkább eltűnőben vannak ezekről az udvarokról.
Úgy gondolta, hogy valamit tenni kell, mert ha most nem teszünk semmit, akkor ez a tudomány, ez a tudás elvész amivel elődeink a családjuk ellátásáról gondoskodtak a ház körüli veteményesben, gyümölcsösben, családellátó kertekben.
Sári Kovács Szilviának a konyhakert azt jelenti, hogy kimegy az udvarra, a konyha mellé és a kertben megtalálja mindazokat a zöldségeket, fűszereket, és gyógynövényeket, amikre egy konyhában szükség van.